Testvér sorrend: jó helyre születtem?

Gondolkodtál már rajta, mekkora hülyeség azon agyalni, miért nem hasonlít egymásra két testvér? Elsőszülöttként miért hasonlítasz sokkal jobban egy másik elsőszülöttre, mint a saját testvéredre? Mert két különböző családból származó elsőszülött jobban hasonlít egymásra, mint két testvér ugyanabból a családból.

Meglepő? Miért lenne az? Láttál már fát aszimmetrikusan nőni? Olyan fát, amelyiket nem korlátoz senki és semmi. A kockaformára növesztés, meg az útszéli fák kamionalakú lombja tehát nem számít, ne próbálj meggyőzni.

Nézz meg egy fát csak úgy áll a puszta közepén egymagában. Van az egyik nagy ága, meg szembe vele a másik. A harmadik az első kettő közé, és így tovább. Mert így marad meg az egyensúly. Ki látott már olyat, hogy a második ág az első mellé nő? Tehát a második mindig az elsővel átellenben növekszik.

A születési sorrend úgy tartja, hogy a személyiségünket nem kicsit befolyásolja, hányadiknak születünk bele a családba (vagy éppen nincsenek testvéreink). És nemcsak a gyerekek személyiségét formálja, hanem később, felnőtt korban is megmaradnak bizonyos személyiségjegyek, amelyek a testvér sorrendnek köszönhetők. Ha nincs testvér, tehát, akkor egyke az illető. Ha van testvér, akkor lehet elsőszülött, vagy legkisebb, ha pedig beszorul több testvér közé, akkor ő a középső gyerek. Nézzük meg a 4 féle szereplőt. 

 

Tipikus testvér szerepek

Elsőszülött vagy, ha…

  • a családban elsőnek születtél, tehát csak kisebb testvéreid vannak
  • az egyik nemből elsőnek születtél, tehát hiába vannak idősebb testvéreid, azok más neműek
  • legalább öt évvel fiatalabb vagy, mint a testvérsorban közvetlenül előtted álló testvéred és van még fiatalabb testvéred is

Elsőszülöttek igen gyakran töltenek be magas precizitást, nagyfokú felelősséget, erős koncentrációt és megfeszített szellemi munkát megkívánó pozíciókat. A kutatások szerint az elsőszülöttek motiváltabbak és teljesítményorientáltabbak az utánuk születetteknél.

Az elsőszülöttek utálják a spontaneitást és akkor érzik magukat jól, ha mindent az ellenőrzésük alatt tarthatnak. Ezért nem szeretik a meglepetéseket és igyekeznek előre megtervezni mindent, s felkészülni minden eshetőségre.

Az elsőszülöttet nem nehéz felismerni: szinte mindig elegáns és ápolt a megjelenése.

Az elsőszülöttek a történelem folyamán a tradicionális és konzervatív értékek képviselői voltak mindvégig. Míg a később születettek mindig is meg akarták változtatni a világot és nem egyszer lázadást robbantottak ki. A később születettek láthatóan nyitottabbak az elsőszülötteknél.

Az elsőszülöttek és egykék jellemzően lelkiismeretesek, összeszedettek, komolyak, célratörők, igyekvők, szolgálatkészek, tekintélytisztelők. További jellemzőik: maximalizmus, megbízhatóság, módszeresség, önfeláldozás, kritikára való hajlam, tudományos beállítódás, a törvény és a rend tisztelete, szabálykövetés és önállóság. Erős koncentrációs képesség, türelem, józanság. Gyűlölnek hibázni, ezért körültekintők, óvatosak, előre látók és ragaszodnak a szabályokhoz.

Az elsőszülöttek nagy teljesítményekre képesek, mert hajtja őket a becsvágy, hogy kiugróan teljesítsenek a maguk területén.

A szolgálatkészség árnyoldala, hogy a könnyen magához vonzza az energiavámpírokat.

Sok elsőszülöttre valóban jellemző az erős akarat vagy egyenesen az agresszió (ők azok, akik maguk mozgatják a szálakat), mégis szép számban megtalálhatók köztük a szolgálatkészek is. Ők azok a mintagyerekek, akik egész életükben mások kedvét keresik, annyira készségesek. Kissé már mártírságba hajló önfeláldozással. Többnyire jó tanulók és jó munkaerők, akik erőteljesen igénylik a tekintélyszemély elismerését. Kezdetben a szülőkét, majd tanárokét, később az edzőkét, főnökökét.

Sok elsőszülött azonban nem kis stressznek, szorongásnak éli meg azt a felelősséget, hogy neki kell tovább vinnie a családi stafétabotot. Hogy folyton tökéleteset várnak el tőle.

Tipikus mondatok, amiket elsőszülöttek hallottak gyerekkorukban:

„Nem érdekel, mit csinált, te vagy az idősebb.”

„Ha nem akarod magaddal vinni az öcsédet/húgodat, akkor te se mehetsz.”

„Hát milyen példát mutatsz ezzel?”

„Ő a kisebb, neked kellene okosabbnak lenned.”


A tökéletesség örökös hajhászása majdnem minden elsőszülött vagy egyke keresztje. Ők azok, akik sosem érzik magukat elég jónak. A legtöbben közülük kedveszegett maximalistákká válnak az évek folyamán a saját magukkal szemben támasztott irreális elvárásoknak köszönhetően.

„Soha nem vagyok elégedett magammal. Mindig azon jár az eszem, mit, hogyan csinálhattam volna még jobban.”

Szuperelsőszülöttek: az egykék

Ha az elsőszülöttek maximalisták és felelősségteljesek, akkor az egykék még inkább azok. Testvér nélkül a szülők nem tudnak kin gyakorolni, nincs összehasonlítási alap. Nagy a tét, hiszen ha az egyke félresikerül, akkor nincs második esély. Sok egyke érzi a fokozott szülői figyelmet, amiért a testvérrel megáldottak egész gyerekkorukban ácsingóznak, az az egykéknek ölükbe hullik. Azonban ez a szülői figyelem nagy teher is egyben, hiszen nem oszlik el a többiek között. Sok egyke hamar válik komollyá és megbízhatóvá. Nem csoda, hiszen nincs más, aki a szülők támasza lehetne. 

Testvér híján könnyen énközpontúvá válhatnak és gyakorolniuk kell az osztozkodást, a másik nézőpontjának felvételét, hiszen nem szokják meg gyerekkorban. 

A hálátlan szendvicsgyerek: a középső testvér

A középsőket a legnehezebb körülírni minden testvér közül, rendszerint két lábon járó ellentmondás mindegyikük, azonban az bizonyos, hogy homlok egyenest különböznek a testvérsorban közvetlenül előttük állótól. Ha az elsőszülött hagyománytisztelő, betartja a szabályokat, akkor a középső lázad ellenük. Ők nem állnak be a sorba, ők nem úgy táncolnak, ahogy más fütyül.

Szeretnek versenyezni, ugyanakkor a leghűségesebbek és leglojálisabbak az összes testvér közül, legyen szó barátságról, szerelemről vagy munkáról egyaránt. Sokszor maradnak a háttérben, mintha ott se lettek volna. Ami nem feltétlen rossz, ha valaki néha a háttérbe akar húzódni. A középsőkön nincs olyan nagy nyomás, mint az elsőszülötteken, hiszen az elsőszülöttek megnyerik az összes szülői elvárást, a családi szakma továbbvitelét, mindent. A kisebb elvárásoknak azonban nemcsak jó oldala van, hanem rossz is, hiszen a legtöbb középső nem hozza ki magából azt, amit ki tudna hozni. Motiváció tekintetében a nagyobb testvér mögött állnak. Sokszor jó közvetítők, s mivel nem szeretik a konfliktusokat, szívesen részt vesznek azok elsimításában. Rendszerint ők hagyják el elsőként a családi fészket, mert otthon mellőzve érzik magukat, viszont a baráti körükben otthonosan mozognak.

Ha a második szülött azonos nemű az elsővel, ott garantáltak a mindennapos csatározások.

A spontán és önfeledt legkisebb testvér

A legkisebbek nyüzsgő, társas lények. Szórakoztatók, vidámak és önfeledtek. Gondtalanok és spontánok, akiknek kiváló érzékük van az emberekhez. Számukra az élet egy nagy buli, és bármit képesek elvinni szárazon. Nem ritka, hogy felnőtt fejjel is ragaszkodnak a becenevükhöz. A család szeme fényeként nőttek fel, tehát mindenki óvta és irányította őket. Valamint a nagyobb testvéreik kinőtt ruháit voltak kénytelenek viselni.

 

Az egyenlő bánásmód egy totális baromság

Ha azt gondolod, beválhat  az „egyenlő bánásmód” elve akár a gyerekeidnél, akár a kollégáidnál, akkor elmesélem neked a szadista síoktató esetét.

A testvérem szerzett egy csodálatos síoktatót. Aki a legnagyobb hóviharban felvitt minket a fekete pálya tetejére, majd ránk ordított, hogy indulás lefelé. Hatéves koromban még tudtam síelni. Gondoltam, ez is olyan készség-féle dolog, mint a biciklizés, sose felejtem el. Hát, nem teljesen. A síoktató a hegy aljáig ordítozott velem, de olyan stílusban, hogy én ott lecsatoltam, sírva bevettem magam a jó meleg hüttébe és a síelés hátralévő idejében megtagadtam a parancsait.

Mielőtt elpanaszolhattam volna a testvérem, milyen állat az oktató és hogy semmit sem ért a fejlesztéshez, meg az emberi lélekhez, lelkesen újságolta, mennyire elégedett a fickóval, aki sok-sok év után végre megmondja neki, mit csináljon a pályán, nem úgy, mint a többi töketlen önjelölt.

A testvérem a cseh kettőt nézi, vagy mi van? – pillogtam a rumos tea gőzében.

Nem, szó se volt róla, hogy beabszintozott volna. Nem. Két teljesen más típusú személyiség, akiknek teljesen más típusú fejlesztésre van szükségük. Amitől ő a csillagokat is lehozza az égből, ugyanattól én sírva fakadok.

Ha a tanmese ellenére még mindig hiszel még az egyenlő bánásmód elvében, akkor viszont gyűjts magad köré azonos típusú embereket.

 

Hogy tölthet be valaki funkcionális elsőszülött szerepet, ha van idősebb testvére?

Mit jelent az, hogy funkcionális elsőszülött valaki? Nem is olyan könnyű megállapítani, ki milyen típusba tartozik, hiszen nem elegendő ránézni a testvér sorrendre. Mert vannak módosító tényezők is. Ahhoz, hogy hatékony vezető lehess, fontos tudnod, milyen típusba tartozol. Ha kétségeid támadtak, mert vannak idősebb testvéreid, mégis mindig vezető egyéniség voltál, akkor ez az írás pont neked szól. Ha nem érted, valaki elsőszülött létére hogy lehet visszahúzódó és csendes, aki egyáltalán nem tűnik irányítónak, akkor olvass tovább, mindjárt elmondom.

Bizonyos körülmények között felcserélődhetnek a szerepek. Előfordulhat, hogy a sorban később jövő testvér átveszi az elsőszülött szerepet, stílust és személyiségjegyeket. Nézzük meg, hogyan lehetséges ez.

A születési sorrendbeli testvér szerepeket felcserélő tényezők:

  • testvérek korkülönbsége, 1-1,5 év korkülönbség gyakran hajlamosítja a fiatalabb gyereket az elsőszülött szerep megszerzésére
  • nemük különbözősége, az esetek túlnyomó részében az elsőszülöttet követő ellentétes nemű testvér simán felvehet elsőszülött tulajdonságokat, főleg gyakori ez abban az esetben, ha a kisebb testvér fiú
  • jókora fizikai, mentális vagy érzelmi különbségek, az elsőszülött testvér bizonyos típusú betegségeinél, érzelmi deficitjeinél a kisebbek könnyedén funkcionális elsőszülötté avanzsálhatnak
  • testvérek esetleges halála, tartós fizikai távolsága, ha az első testvér végleg, vagy hosszabb időre eltűnik a családi rendszerből (például kollégiumba megy), akkor a sorban következő testvér nagy valószínűség szerint pótolni fogja ezt a fajta űrt elsőszülöttre jellemző tulajdonságok, szokások felvételével; amely folyamat arra vezethető vissza, hogy a család, mint rendszer, egyensúlyra törekszik
  • örökbefogadás, mozaikcsaládok, válás vagy szülők esetleges halálát követően két különböző család összeolvadása
  • szülők helye a születési sorban, ebből kifolyólag a szülők kritikus figyelme (előfordulhat, hogy nem elsőszülött szülők kedveznek a saját típusuknak megfelelő típusba eső gyereknek, így az elsőszülött könnyen kiesik a pikszisből).

 

Nem lihegjük túl? Ez is csak olyan, mint a horoszkóp, nem?

A legkevésbé sem. Nyilván nem kizárólag a szülői ház lesz az, ami befolyásolja személyiségünket, de az elvitathatatlan, hogy későbbi életünkre elementáris hatással van a felnövekedésünk során látott szülői minta, s a testvér kapcsolataink vagy éppen azok hiánya. Ezek a hatások alakítják felnőtt mindennapjaink legelemibb részleteit is. Akkor is, ha nem vagyunk tudatában, de akkor is, ha nem akarunk a tudatában lenni.

Pont azok a tulajdonságaink akadályozzák a harmonikus személyes kapcsolatainkat, mint amik előre visznek a munkánkban.

Az írás Kevin Leman: Születési sor(s)rend c. könyve alapján készült. Kollégáink örömmel kibogozzák a testvér sorrendi tényezőidet veled a Napos Oldalon.

Több pszichológia

Több napos

Fodor Gábor
Pszichológiai immunrendszer
Tovább olvasom
Most már tudom, a saját pszichológiai immunrendszerem hogy áll.
Nagy Szonja
Rávilágítások
Tovább olvasom
Sok olyan dologra rávilágított ez a pár óra, ami elgondolkoztatott. Jó kis hangulat kerekedett köztünk.
Kátai Misi
Kellemesen csalódtam
Tovább olvasom
Kellemesen csalódtam a pszichológusokban, mert bebizonyosodott, hogy végre vannak olyanok is, akik nemcsak űzik ezt a hivatást, hanem szeretik is és foglalkoznak is az emberrel.
Balla András
Tök korrekt
Tovább olvasom
Nagyon ügyes és értelmes pszichológus, tényleg oldottan és komoly dolgokról tudtam beszélgetni. Az összes kérdésemre kitűnő és tök korrekt választ kaptam.
Juhász Dóri
Átértékelni a dolgokat
Tovább olvasom
Olyan légkör teremtődött, ahol volt időm egy kicsit megnyugodni és átértékelni a dolgokat egy olyan szemszögből, amely a nem mindennapi dolgokat egy értékelő módon adta vissza.
dr. Király Laura
Amíg szépítkeztem
Tovább olvasom
Köszi, hogy tartottad a tükröt, amíg szépítkeztem...
Pataki Zsanett
Nem mindig sétagalopp
Tovább olvasom
Sok belső, rejtett tulajdonság előjött, jobban megismertem magam, bár nem volt mindig sétagalopp.
Előző
Következő

Több megosztás