Motiváció: Maslow újrarágva
Ami a motiváció igazságát illeti: mi, pszichológusok nem azért poroljuk le Maslowt újra, meg újra, mert nem tudunk jobbat. Vagyis, de. Olyan jól van összerakva az elmélet, hogy kiállta az idő és a gyakorlat próbáját. Ezért beszélünk róla még mindig és ezért gondolom, hogy számodra is hasznos lehet, ha kíváncsi vagy, mi zajlik a pszichológusnál.
Motiváció? Hagyjuk már Maslowt
Nekünk pszichológusoknak a Maslow piramis lerágott csont. Ha a könyvesboltban mostanában egy menő könyvben meglátom a Maslow piramist, akkor azon nyomban összecsukom és visszateszem a polcra. Ne már, hogy nem tudnak ennél újabbat a motiváció témakörében. Mindezek ellenére én is a Maslow piramis mentén szeretném felcsillantani a szemed.
Maslow megmondja, miért jó pszichológushoz menni
Bár lerajzolni nem fogom, ne aggódj. Így akarom elkerülni, hogy egy felületes rápillantás során kiszúrd és továbbpörgess, ahogy én szoktam. Ide szépen elrejtem a szövegbe, hogy csak most, olvasás közben realizáld, hogy én is ezzel jövök a motiváció kapcsán. De hidd el, nem azért csinálom, mert nincs újabb elmélet a nap alatt, amin rágódhatnék. Azért hozom ide, mert a motivációt tekintve pont annyira elementáris és megkerülhetetlen Maslow, mint Freud a tudattalanjával.
Tehát. Miért gondolom, hogy jobb lesz neked, ha pszichológushoz mész?
#1 Fiziológiai szükségleteid
Mert szeretnéd végre jobban érezni magad a bőrödben. Ide a bökőt, hogy hiányod van a legalapabb szükségletekből. A legdurvább nyilván az alváshiány, ami egy kiváló kínzási technika is egyébként. De gondolom, a súlyod és az evésed körül sincs minden rendben. Nyilván a folyadékbevitellel is hadilábon állsz. Na, ezek a fiziológiai szükségleteid, amikre odafigyelünk majd, ahogy együtt dolgozunk, így jobban érezheted majd magad.
#2 Biztonságigény
Gondolom, te sem bírod jobban a bizonytalanságot, mint az emberek általában. A biztonságigény, a kontroll, a kiszámíthatóság a második szinten áll a motivációs piramisban. Erre is hangsúlyt fektetünk az ülések során. Így reményeim szerint úgy érzed majd, kiszámíthatóbb az életed és biztosabb lábakon állsz.
#3 Szociális szükségletek
Aztán a kapcsolódási igényt és a bizalom kialakulását is igen fontosnak tartom. Nem titkolt szándékom, hogy a közös munka során erősebbé és harmonikusabbá váljanak a kapcsolataid a családon belül és kívül is.
#4 Önbecsülés, elismerésvágy
Az is célom, hogy lerakassam veled a megfelelési batyudat. Szeretnélek megerősíteni, hogy elég jól csinálod, igen. James Cleartől, az Atomi szokásokból tanultam a következőt.
„A jó legádázabb ellensége a legjobb.”
Klassz, tetszik. Ezzel kipipáljuk az elismerési igényt is.
#5 Kognitív igények
Akkor is jó lesz neked a pszichológusnál, ha motivált vagy a változásra. Gyere, boncolj velem. Sőt, élveboncolunk majd. Ígérem, csontig hatoló élmény lesz. Én már régóta ezt csinálom magammal: minden gondolatot, viselkedést lebontok, elemzek, megtartom a jó elemeket, kicserélem a kicserélni valót és újraépítem magam. Irtó izgalmas. Meg persze gyötrelmes is néha, de egyelőre most a motiváció résznél tartunk, úgyhogy a sötét oldalról majd később. Ez a boncolósdi az agyi szükségletedet fogja kielégíteni.
#6 Esztétikai szükségletek
Mivel az esztétikum és a praktikum nálam kéz a kézben járnak, nyugodt lehetsz. A tanácsadóink igazi lakáskultúrába való gyöngyszemek. Azt mondják, szeretik a hangulatát, tehát az esztétikai szükségleted is pipa.
#7 Önmegvalósítás
Ha pedig fontos neked az önmegvalósítás és a spiritualitás, akkor te vagy az én emberem. Ha az élet értelme, a saját hasznosságod, az értéked és a helyed a világban foglalkoztatnak, akkor a lehető legjobb helyen leszel a Napos Oldalon.